Tillsammans på Björkbacken
Äventyr, glädje och magi för hela familjen
Öppet från 13 maj till slutet av september
Öppet från 13 maj till slutet av september
Våra mysiga campingstugor ligger iett perfekt läge, nära det förtrollande Astrid Lindgrens Värld, vilket gör det enkelt för familjer att kombinera äventyr med avkoppling. Stugorna rymmer bekvämt 2 vuxna och upp till 4 barn och är därför idealiska för en familjevänlig semester fylld med minnen som varar länge.
På Björkbacken finns allt ni behöver för en rolig och trygg vistelse: lekplats för de små, uppfriskande pool och en utmanande minigolfbana. Här står familjeglädje i centrum, och varje stund blir en möjlighet att skapa oförglömliga minnen tillsammans. Vare sig ni vill koppla av i stugan, njuta av naturen, eller utforska närliggande äventyr, är våra campingstugor den perfekta basen.
På Björkbackens camping bor ni nära naturen, med Astrid Lindgrens Värld bara en kort resa bort. Här finns plats för husvagn, husbil och tält, vilket gör det perfekt för familjer som vill njuta av semestern tillsammans och skapa oförglömliga minnen.
På området kan barnen leka fritt, ta ett uppfriskande dopp i poolen eller utmana hela familjen i minigolf. Här kombineras friheten i campinglivet med bekvämligheter nära till hands, så att både stora och små kan trivas.
Perfekt läge: Nära Astrid Lindgrens Värld, där äventyr och magi väntar.
Boende: Husvagn, husbil eller tält – bekvämt för hela familjen.
Aktiviteter: Lekplats, pool och minigolf för alla åldrar.
Familjetid: Trivsel och gemenskap – minnen för hela familjen.
Lekplats för barnen
Uppfriskande pool
Minigolfbana
Bar och restaurang
Perfekt läge: Nära Astrid Lindgrens Värld, där äventyr och magi väntar.
Boende: Litet kök, veranda och våningssängar – perfekt för familjen.
Faciliteter: Servicehus med toalett och badrum bara några meter bort.
Aktiviteter: Lekplats, pool och minigolf för alla åldrar.
Nej, men alla toaletter och duschar finns bekvämt i servicehuset bara några steg bort.
Täcken och kuddar finns i campingstugan. Sänglinne och handdukar ingår inte, men kan hyras vid bokning. Campingstugan har också ett trinettkök, kylskåp med frysfack, porslin och bestick för 6 personer samt kaffebryggare. Wi-Fi finns.
Ja, det går utmärkt! Frukosten serveras i restaurangen, bara 2 minuters promenad från stugbyn.
Incheckning sker från kl. 15.30 och utcheckning senast kl. 11.00 i hotellets reception. Under högsäsong kan vi tyvärr inte erbjuda tidigare incheckning eller senare utcheckning.
Ja, vi har flera husdjurvänliga campingstugor. Du kan enkelt boka en av dessa och ta med ditt husdjur på semestern.
Du städar själv med städartiklar som finns i campingstugan, men för en enklare och bekvämare avresa kan slutstädning köpas vid bokning.
Niclas Runda har el och passar bäst för husbilar/husvagnar.
Mormors Dunge passar bäst för husbilar/husvagnar och har el i lite lummigare miljö.
Gärdet och Vinäs är tvp stora gärden med platser för ´tältare och husvagnar. Dessa platser är i huvudsak utan el.
I vårt nyrenoverade servicehus finns toaletter, duschar, kök och tvättmöjligheter och byggnaden är öppen dygnet runt. Vid incheckning får gäster ett duschkort laddat med 100 kr, som används för dusch eller tvätt. Övriga faciliteter i servicehuset är gratis. Vid utcheckning debiteras endast det belopp som faktiskt använts. Det går alltid att kontrollera saldo på kortet i servicehuset, och receptionen hjälper gärna till med avläsning eller påfyllning.
Vi har incheckning från 15.30 och utcheckning vid 11.00. Detta sker i hotellets reception.
Din trogna fyrbenta vän är alltid välkommen hos oss! Vi ber våra campinggäster att hålla hundarna kopplade och under uppsikt av hänsyn till andra gäster. Restaurangen och poolområdet är hundfria, men på uteserveringen och övriga delar av campingområdet är de varmt välkomna.
Ja, det går utmärkt! Frukosten serveras i restaurangen, bara 2 minuters promenad från campingen.